SVJETSKI DAN ZDRAVLJA – 7.travnja 2017.

Autor: Vesna Suvala, 11. 4. 2017.

Povodom osnivanja Svjetske zdravstvene organizacije 7. Travnja 1948. Godine, svake se godine obilježava Svjetski dan zdravlja i na globalnoj razini želi ukazati na važnost određenog zdravstvenog problema te osvijestiti širu društvenu zajednicu. Obilježavajući 7. Travnja, promovira se zdravlje i organiziraju se razni događaji i javnozdravstvene akcije na međunarodnoj, regionalnoj i lokalnoj razini koje treba poduzeti za očuvanje zdravlja i sprečavanja bolesti.

Svake godine Svjetski dan zdravlja posvećen je određenoj zdravstvenoj temi s odabranim sloganom i usredotočen na podizanje razine svijesti građana o tome što svaki pojedinac i društvo u cjelini mogu učiniti za svoje zdravlje tijekom cijele godine. Ovogodišnja tema Svjetskog dana zdravlja je Depresija.

Moto ovogodišnje kampanje je“Depresija: Pričajmo o njoj“, iz poruke :“ O depresiji treba razgovarati svakodnevno“, „kada se tjeskoba i depresija prepoznaju  kod onih s kojima radimo, idemo u školu ili uobičajenom druženju“, „ Depresiju možemo razgovorom spriječiti i liječiti“

Glavni je cilj Svjetskog dana zdravlja povećanje svijesti o porastu depresije i njezinih posljedica, posebno u razvijenim zemljama, te postavljanje niza konkretnih i učinkovitih mjera s ciljem veće prevencije i liječenja depresije. U Osijeku je 9. Travnja 2017. Godine (nedjelja) obilježen Svjetski dan zdravlja. Aktivnosti obilježavanja trajale su od 9:30 – 13:00.

Učenici i djelatnici Medicinske škole Osijek aktivno su se uključili u obilježavanje Svjetskog dana zdravlja.

Na prigodno uređenom štandu, učenici su građanima mjerili krvni tlak, dijelili promotivne letke, a u suradnji s Društvom za zaštitu od dijabetesa Osijek mjerena je vrijednost razine glukoze u krvi.

Tijekom akcije izmjerena su 56 krvna tlaka i određeno 71 razina glukoze u krvi. Učenici su se uključili i u aktivnosti drugih udruga: Klub 60+; Udruga za promicanje kvalitete života starijih osoba, Gradska liga protiv raka Osijek, Dom zdravlja Osijek, Zavod za javno zdravstvo i Katoličko društvo medicinskih sestara i tehničara Osijek, Gradsko društvo Crvenog križa Osijek. U obilježavanju Svjetskog dana zdravlja sudjelovali su nastavnici struke: Ana Marija Buljević, Sanja Dravinski, Viktorija Ežbegović, Mateja Hideg,Mirjana Kralj-Vasilj, Branimir Lončarić, Zdenka Omrčen, Martina Tot i Sanja Višević, učenici:

4s1 razred: Laura Anić, Dominik Bogojević, Marko Bondža, Anita Duvnjak, Dorijan Galunić, Maja Kopić, Karmen Kovač, Dora Kovačević, Ema Marković i Dora Mićan

4s2 razred: Ana Subašić, Antonela Lukadinović, Iva Štebih, Antonia Tkalec, Bernarda Vulić, Bojana Mitrović, Laredo Kunce, Andrea Stiplošek i Matea Pernar

4s3 razred: Anja Stojanović, Jelena Dokić, Marija Opančar, Marija Mrđa, David Vukosavljević, Dolores Živadinović, Bojan Drezgić, Mario Vitomir, Milan Nikolić, Sara Bajić, Minja Živković, Barbara Perak i Martina Šimić

« Lipanj 2017 »

22.06.2017. 16:00
Studija upozorava na e-cigarete
Nalazi američkih znanstvenika sugeriraju kako uporabu elektronskih cigareta prati rizik za oštećenja DNK usporediv s pušenjem običnih cigareta bez filtera.

08.06.2017. 12:34
Slavimo mora i oceane!
8. lipnja svake se godine obilježava Svjetski dan oceana. Turistička sezona, vrijeme sunca, mora i kupanja se bliži, ima li stoga boljeg načina da je započnemo od dana posve‡enog promišljanju o našim doprinosima ekosustavima od kojih ovisi cijeli život na Zemlji?